PRETRAGA

Monday, September 2, 2019

Digitalna elektronika Teorija

Stacionarni registar sa rednim ulazom
Stacionarni registri kod kojih Ffovi koji čine registar nisu međusobno fizički povezani. Pošto je registar napravljen od RS FF potrebno je brisanje prethodnog sadržaja pre upisivanja novog. To se radi dovođenjem logičke jedinice na liniju za brisanje čime se svi FF istovremeno resetuju. Podaci koji treba da se upišu u registar dovode se na ulaz po redosledu od natežeg do najakšeg bita. Elementi za kašnjenje služe da prolazak signala kroz njih traje koliko i jedan taktni interval. Na početku trećeg takta podaci su raspoređeni na odgovarajuća ulazna i kola i dovodi se logička jedinica na liniju za upis čime se ta kola otvaraju i podace prolaze do S ulaza FF. U zavisnost od podatka FF će se setovati ili ostati resetovan. Podaci u registru ostaju proizvoljno dugo kada želimo da očitamo sadržaj registra dovodi se logička jedinica na liniju za čitanje čime se otvaraju izlazna I kola i podaci se istovremeno u jednom taktnom intervalu izlaze na magistralu podataka. To znači da kod ovog registra imamo serijski ulaz i paralelno očitavanje.

Stacionarni registar sa paralelnim ulazima:Pošto su upotrebljeni D FF nije potrebno brisanje prethodnog sadržaja registra, jer se automatski upisivanjem novog briše prethodni. Kontrolni signal K određeju da li se vrši upis ili očitivanje podataka. Podaci se nalaze na magistralama podataka, kada treba da se upišu u registar, kontrolni signal K se postavljna na jedinicu čime se otvaraju ulazna I kola. Podaci prolaze do ulaza u D FF, ali će se upisati u registar tek kada naiđe ulazna ivica taktnog impulsa. Kada je potrebno očitati sadržaj registra kontrolni signal K se postavlja na logičku nulu čime se zatvaraju ulazna i otvaraju izlazna I kola i podace izlaze na magistralu podataka. Kod ovog registra i upis i očitavanje se vrše u jednom taktnom intervalu, odnosno, primenjen je paralaleni upis i paralaleno očitavanje.

Pomerački registri: Dinamički registri su oni kod kojih su FF koji čine registar međusobno fizički povezani, odnosno, izlaz prethodnog predstavlja pobudu za sledeći. Zovu se i dinamički zato što se podaci kreću kroz registar pri čremu se kod pomeračkog registra kreću samo pri upisivanje i očitavanju, a kod kružnog stalno. Dinamički registar napravljen je od D FF, okidaju na silaznu ivicu taknog impulsa. Podaci se dovode na ulaz po refosledu od natežeg do najlakšeg bita. Kontrolni signal K se zatim postavlja na 1 čime se otvara ulazno I kolo i podaci se upisuju u registar sa izlaznom ivicom takta. Kada K padne na ’ počinje ciklus očitavanja, jer se zatvara ulazno, a otvara izlazno I kolo. Registar radi po FIFO principu, tako da podaci izlaze iz registra istim redosledom po kojem su u njega ušli i za upisivanje i za učitvanje sadržaja potrebno je onoliko taktova koliko registar ima FF.
Kružni registar: Kružni registar spada u dinamičke registre, jer se podaci kroz njega stalno kreću, osnovni element kružnog registra je pomerački registar tako da je princip rada isti kao kod pomeračkog registra, odnosno, podaci se pomeraju kroz registar sa svakom silaznom ivicom taktnog signala. Kontraolni signal K ovde određuje da li se vrši upisivanje ili kruženje podataka. Podaci koje želimo da upišemo u registar dovode se na ulaz po redosledu od natežeg ka najlakšem bitu. Kontrolni signal K se zatim postavlja na jedniciu čime se otvara donje I kolo i podaci se upisuju u registre. Kada su podaci upisani K pada na nulu čime se zatvara donje, a otvara gornje I kolo i podaci počinju da se vraćaju sa izlaza na ulaz registra, odnosno, da kruže kroz registar. Kada želimo da očitamo sadržaj registra dovodimo logičkju jedinicu na liniju za čitanje čime se otvara izlazno I kolo i podaci izlaze iz registra na isti način na koju su upisanju u njega.



Redni binarni brojač: Karakteristike rednog binarnog brojača su sledeće: pobuda se dovodi samo na ulaz prvog FF, pa prvi pobuđuje drugi i tako redom i FF su kod njega direktno spregnuti, odnosno, prethodni FF predstavlja pobudu za sledeći. Moduo broja M je ukupan broj kodnih kombinacija koje brojač može da odbroji M=2n. Kapacitet brojanja predstavlja? Uloga rednog binarnog brojača je da na svojim izlazima DCBA sukcesivno uzastopno generiše kodne kombinacije koje odgovaraju cigrama oktalnog, decimlanog, dekadnog ili heksad. sistema u prirodni ili neki drugi kod. Upotrebnji T FF osetljivi su na izlaznu ivicu taktnog impulsa, odnosno, na negativan impuls. FF okida sa svakim negativnim impulsom, a svaki sledeći FF kada se na izlazu prethodnom pojavi silazna ivica. Tako se dobija da prvi FF okida na svaki pobudni impuls, drugi na dvaki drugi, treći na svaki četvrti i četvrti na svaki osmi što odgovara težinama koje ovi FF nose u kodnoj kombinaciji. Sa 16. impulsom svi FF se automatski resetuju i brojač počinje da broji ispočetka ako želimo da ga resetujemo u nekom proizvoljnom trenutku dovodimo logičku nulu na liniju za direktno resetovanje RT.
Paralelni binarni brojač sa T FF: Kod paralelnog binarnog brojača pobuda se dobodi na sve FF istovremeno. FF nisu direktno spregnuti kod kod rednog brojača, nego preko logičkih kola. Upotrebljeni su JK FF liji su ulazi J i K kraktko spojeni, tako da oni rade kao T FF. Na ulazu prvog FF fiksiran je napon logičke 1 tako da on okida pri svakom pobudnom impulsu. Napredni FF okidaju kada je na ilzazima svih prethodnih logička 1 i kada naiđe silazna ivica takta. Tako se dobija da prvi FF okida pri svakom pobudnom impulsu, drugi pri svakom drugom, treći pri svakom četvrtom i četvrti pri svakom osmom. To znači da brojač na svojim      izlazima DCBA uzastopno generiše kodne kombinacije koje odgovaraju heksadecimalnim ciframa u prirodnom kodu. Moduo ovog brojača je 16 (m=16, k=15), a kapacitet je 15.

1


No comments:

Post a Comment